Twój pies sika w domu? Poznaj 11 sposobów, aby go tego oduczyć!
Znów zdarzyło się to samo – wracasz do domu po dłuższej lub krótszej nieobecności i wdeptujesz w kałużę z psiego moczu. Jesteś w domu razem z psem i pozornie nic się nie dzieje, jednak psiak nagle podrywa się i załatwia: na podłogę, na łóżko czy do butów. Irytacja po czasie ustępuje zmartwieniu: dlaczego pies sika w domu? Skąd bierze się ten problem i jak zmienić zachowanie psa?
Najważniejsze jest poznanie przyczyny – dopiero na tej podstawie można podjąć konkretne działania. Jak oduczyć dorosłego psa sikania w domu? Przedstawiamy 11 sposobów na zażegnanie problemu!
Spis treści:
Dlaczego pies sika w domu?
O ile w przypadku szczenięcia sporadyczne załatwienie się w domu jest jak najbardziej zrozumiałe (bo psiak może nie być jeszcze do końca nauczony zachowania czystości lub zwyczajnie nie wytrzymuje między spacerami), o tyle u dorosłych zwierząt warto takie przyzwyczajenia ograniczyć.
Jeśli psu zdarzy się nasikać w domu sporadycznie, prawdopodobnie nie ma powodów do zmartwień – być może stoi za tym chwilowa zwiększona potrzeba (np. jest ciepło i psiak wypił dużo więcej niż zwykle i nie wytrzymał do spaceru) lub czymś się mocno podekscytował i popuścił.
Jeśli jednak problem z sikaniem w domu można nazwać bardziej regułą niż wypadkiem, przyjrzyj się temu wnikliwie. Możliwych przyczyn, przez które pies sika w domu, może być kilka. Z jednej strony mogą mieć przyczynę behawioralną – stres, nadmierna ekscytacja, strach, lęk separacyjny. Z drugiej – nietrzymanie moczu może świadczyć nawet o chorobach, np. problemach z nerkami
Stres, lęk u psa
Bardzo często zdarza się, że pies sika w domu ze stresu . Czynniki, które stresują zwierzaka, dla nas mogą wydawać się nieraz absurdalne, jednak z punktu widzenia psa (zwłaszcza lękliwego i o przykrej przeszłości) nawet liść kołyszący się na drzewie może być przyczyną paniki.
Psy często reagują strachem na bodźce, których nie znają – jeden pies będzie na nie szczekać, inny posika się ze strachu. Czasem takim bodźcem może być zapach, materiał, a nawet człowiek
Jeśli pies sika w domu ze stresu, postaraj się przeprowadzić trening odczulający na bodźce, które tak wpływają na psa. To powinno pomóc!
Choroba
Jeśli problem z sikaniem w domu pojawił się nagle i jest zaostrzony (to znaczy: nie zdarza się sporadycznie, a notorycznie), koniecznie udaj się z pieskiem do weterynarza. Bardzo możliwe jest bowiem to, że sikanie w domu jest oznaką schorzenia – czasem błahego, czasem jednak poważnego.
Problemów zdrowotnych nigdy nie można lekceważyć, dlatego koniecznie skonsultuj się z weterynarzem.
Zaniedbanie nauki czystości
Jeśli problem dotyczy młodego psiaka, problem z sikaniem w domu może wynikać z zaniedbania nauki czystości.
Sikanie na podłogę lub dywan często zdarza się również tym pieskom, które w „dzieciństwie” były uczone załatwiania się na matę higieniczną. Wzorzec takiego zachowania koduje im się jako właściwy. Jako matę do sikania mogą traktować w późniejszym etapie życia także dywany i wykładziny.
Podeszły wiek
Co w sytuacji, gdy problem załatwiania się w domu pojawia się u dorosłego zwierzęcia? Jeśli to już starszy psiak, to całkiem możliwe jest również to, że problem z nietrzymaniem moczu wynika z jego podeszłego wieku.
Do jakiego wieku pies sika w domu?
Najczęściej sikanie w domu uznaje się za normalne do mniej więcej 8-9 miesiąca życia pieska . Warto jednak mieć na uwadze to, że w każdym przypadku może być inaczej: jeden pies nauczy się szybciej sygnalizować potrzebę wyjścia na spacer, inny wolniej.
Składa się na to szereg czynników, w tym pochodzenie i przeszłość psa, jego pierwsze doświadczenia z nauką czystości, socjalizacja z innymi psami (również to, jak szybko został odebrany od mamy i rodzeństwa), a także predyspozycje zdrowotne.
Jeśli uważasz, że pies przekroczył już ramy wytłumaczalnego czasu na załatwianie się w domu i to zachowanie Cię niepokoi, skonsultuj się z behawiorystą.
Jak oduczyć psa sikania w domu?
Każde zachowanie ma swoją przyczynę – na początku odrzuć więc teorię o tym, że pies robi Ci na złość, mści się na Tobie czy chce coś w ten sposób wymusić. Psy nie myślą w ten sposób! Dlatego też, gdy zwierzakowi zdarzy się załatwić w domu, nie krzycz na niego i nie karć go. Cokolwiek spowodowało to zdarzenie, nie jest zależne i możliwe do kontrolowania przez psa. Co zrobić, gdy pies sika w domu?
Podstawą jest obserwacja okoliczności, w jakich to zachowanie następuje. Być może szybko uda się ustalić czynniki, które wyzwalają w psie określone zachowanie.
Karcąc go za nasikanie w domu, możesz tylko pogłębić problem: zwłaszcza jeśli ma on podłoże behawioralne! Naturalnie nie oznacza to, że problemu nie należy próbować rozwiązać – wręcz przeciwnie. Istnieje wiele metod pozytywnego wzmacniania pożądanego zachowania psa, poprzez nagradzanie go w sytuacjach, w których zachował się w oczekiwany sposób.
Zanim jednak podejmiesz pracę z psem, musisz dowiedzieć się, czemu pies sika w domu.
1. Regularnie wyprowadzaj psa na spacer
Każdy pies jest inny – jeden to wulkan energii, który zdaje się nigdy nie męczyć, inny to typowy kanapowiec-leniwiec. Niezależnie jednak od tego, jaki temperament ma Twój pies, musisz zapewnić mu regularne spacery. W przypadku szczeniąt i młodych psów, wskazane jest wychodzenie nawet kilka razy dziennie!
2. Unikaj kar
Karanie psa za to, że nasikał w domu to kolejny czynnik stresowy dla zwierzaka [2]. Takie działanie może przynieść odwrotny skutek. Ponownie: pies nie robi Ci tego na złość, a jeśli przyczyną sikania w domu jest psychika, to karcąc go za takie wpadki, możesz pogłębić problem!
3. Nagradzaj psa za sikanie na dworze
Każde pożądane zachowanie psa warto nagradzać – w ten sposób zwierzak uczy się najlepiej tego, czego od niego oczekujemy. Za każdym razem, gdy wysika się na spacerze, nagrodź go[3].
Doskonale sprawdza się łączenie pochwały słownej z wręczeniem mu smakołyka. To jeden z najlepszych sposobów na naukę czystości. Gdy nasika w domu – nie reagujesz. Gdy załatwi się na spacerze – nagradzasz.
4. Ogranicz spożycie wody przez psa w godzinach wieczornych
Pies sika w nocy, bo nie wytrzymuje do rana? Wyjścia są dwa: to albo późny, wieczorny spacer, tuż przed snem, albo ograniczenie spożycia wody przez psa nocą.
5. Karm psa o regularnych porach
Psy szybko uczą się rutyny codziennego dnia i dobrze się z tym czują. Jeśli któryś z jej elementów zostanie zachwiany, psiak może się zestresować – i w efekcie załatwić się w domu. Jedną z podstaw codziennego planu są stałe pory spacerów i jedzenia. Warto je zachować, by zwierzę mogło się przyzwyczaić.
6. Unikaj stresu u swojego pupila
To oczywiście niełatwe zadanie, jeśli stresujących bodźców jest wiele. O spokój u pieska może być trudno, zwłaszcza jeśli mieszkasz w dużym mieście. Troska o dobre samopoczucie zwierzęcia powinna być jednak stałym elementem wychowania – nie tylko, gdy pojawia się problem z załatwianiem w domu.
7. Posprzątaj miejsce w domu, w którym sikał pies
Miejsce, w którym pies nasikał, po prostu posprzątaj – bez żadnej reakcji. Zachowuj się tak, jakby nic się nie stało. Nie wzmocnisz w ten sposób negatywnego zachowania.
Do usunięcia nieprzyjemnych zapachów możesz użyć specjalnych odplamiaczy i neutralizatorów.
8. Stosuj pieluchy i podkłady dla psa
Masz starszego lub chorego psiaka, przez co zdarza mu się załatwić w domu? Aby uniknąć stresu dla obu stron, możesz zakładać psu pieluchy. Pomocne będą również podkłady higieniczne, na które pies może się załatwić.
9. Zainwestuj w klatkę kennelową
Problem z sikaniem w domu wynika z lęku separacyjnego? Nauka korzystania z klatki kennelowej, w której pies będzie miał swoją nienaruszalną ostoję, to jedna z najcenniejszych rzeczy, jakie można zrobić dla swojego psa.
Klatkę warto wyposażyć w miękkie posłanie i ulubione zabawki pieska, a także przykryć ją od góry i po bokach kocem, by w środku było przyjemnie ciemno. To pomaga zredukować stres i po prawidłowym wprowadzeniu takiej klatki pies powinien przesypiać większość czasu podczas Twojej nieobecności.
Sprawdź klatki dla psów w sklepie Zooglobe!
10. Zapewnij psu zabawki podczas Twojej nieobecności
Gdy zostawiasz pupila samego w domu, niech towarzyszą mu jego ulubione zabawki np. gryzaki dla psa. Poprzez zabawę nimi będzie mógł wyciszyć się, gdy będzie zestresowany lub nadmiernie pobudzony. To pomoże rozładować emocje i zapobiec sikaniu na tle emocjonalnym.
11. Zabierz psa do weterynarza
Nie bagatelizuj nawet najmniejszych sygnałów mogących świadczyć o tym, że psu coś dolega. Jeśli zaczął sikać w domu bez wyraźnego powodu i zdarza się to często, koniecznie zabierz go do weterynarza, by wykluczyć problemy zdrowotne!
Źródła:
Witkowska O., Chudalewska K., Lęk separacyjny u psów, „Życie Weterynaryjne” t. 89 nr 08 (2014), https://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.agro-fa05a884-51d4-4a4b-87a0-10838e366840.
How to stop your dog from peeing in unwanted spots [na:] „The Humane Society of the United States”,https://www.humanesociety.org/resources/how-stop-your-dog-peeing-unwanted-spots, 2023 r., dostęp 9 maja 2023 r.
Gibeault S., Why Does My Puppy Pee in the House? [na:] „American Kennel Club”, https://www.akc.org/expert-advice/puppy-information/why-does-my-puppy-keep-peeing-in-the-house/, 20 stycznia 2021 r., dostęp 9 maja 2023 r.